individuální doučování bez agentury

Logaritmy vzorce


Následující přehled vzorců pro logaritmy obsahuje vzorce, které je nutné znát při práci s logaritmy. V přehledu naleznete vzorce pro sčítání, odčítání a mocninu v argumentu. Obecný úvod do logaritmů naleznete na stránce s logaritmy.

Vzorec pro sčítání logaritmů


loga(x1) + loga(x2) = loga(x1 × x2)

Vzorec pro sčítání dvou logaritmů lze aplikovat pouze pokud mají oba logaritmy stejný základ, tj. číslo a. Pak argument x1 prvního logaritmu je prvním činitelem argumentu výsledného logaritmu a argument x2 druhého logaritmu je druhým činitelem argumentu výsledného logaritmu, který je o stejném základu jako původní logaritmy.

Vzorec pro odčítání logaritmů


loga(x1) - loga(x2) = loga(x1 / x2)

Vzorec pro odčítání dvou logaritmů lze aplikovat pouze pokud mají oba logaritmy stejný základ, tj. číslo a. Pak argument x1 prvního logaritmu vstupuje do čitatele argumentu výsledného logaritmu a argument x2 druhého logaritmu vstupuje do jmenovatele argumentu výsledného logaritmu, který je o stejném základu jako původní logaritmy.

Vzorec pro mocninu v argumentu logaritmu


loga(xn) = n × loga(x)

Vzorec pro mocninu v argumentu logaritmu říká, že lze tuto mocninu převést na jednoho z činitelů součinu s původním logaritmem, který má nyní argument na prvou.

Mám zájem o doučování


Kontaktní formulář:

* označuje povinnou položku

Náměty a připomínky ke zveřejněným materiálům.

 
Mobilní verze webu Standardní verze webu

Používáme pouze technické cookies pro zajištění správné funkce webu.

Již nezobrazovat ×